Нож за домати

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Wüsthof доматен нож со домати

Нож од домати е мал назабен кујнски нож дизајниран за сечење парчиња домати. Назабениот раб му овозможува на ножот брзо и со минимален притисок да навлезе во кожата на доматите без да го сотре месото. Многу ножеви за домати имаат вилушка која овозможува на корисникот да ги подигне и поместува доматните парчиња откако ќе бидат исечени.[1][2]

Некои ножеви имаат зглобови од двете страни, овозможувајќи лесно режење за лев и десен корисник. На сличен начин се назабени ножевите за леб и ножевите за стек .[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. John Peterson (1 September 2009). Farmer John's Cookbook. Gibbs Smith. стр. 229–. ISBN 978-1-4236-1411-1.
  2. Carol Byrd-Bredbenner (2002). Fresh Tastes from the Garden State. Rutgers University Press. стр. 102–. ISBN 978-0-8135-3129-8.
  3. Sur La Table; Sarah Jay (21 October 2008). Knives Cooks Love: Selection. Care. Techniques. Recipes. Andrews McMeel Publishing. стр. 37. ISBN 978-0-7407-7002-9.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]