Ножен ле Ротру

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ножен ле Ротру
Замок Сен Жан
Замок Сен Жан
Грб на Ножен ле Ротру
Грб
Ножен ле Ротру се наоѓа во Франција
Ножен ле Ротру
Координати: 48°19′21″ СГШ 0°49′21″ ИГД / 48.3225, 0.8225
Земја Франција
Регион Центар-Долина на Лоара
Департман Ер и Лоар
Округ Ножен ле Ротру
Кантон Ножен ле Ротру
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Франсоа Увар
Површина1 23,49 км2
Население (2008)2 11.124
 • Густина 4.735.632.183.908.0/км2
INSEE/Пошт. бр. 28280 / 28400
Надм. висина 97 м
(прос. 108 м)

1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија.

2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Ножен ле Ротру (француски: Nogent-le-Rotrou) е општина во западниот дел на департманот Ер и Лоар во северна средна Франција. Ова е потпрефектура која лежи крај реката Хвисна, 56 километри западно од Шартр крај автопатот RN23. Местото било некогашен главен град на некогашната грофовија Перш.

Најголемата атракција во Ножен ле Ротру е замокот Сен Жан.

Личности[уреди | уреди извор]

Ножен ле Ротру е родно место на Гистав Ле Бон, истакнат француски социопсихолог и социолог, основач на дисциплината психологија на толпата и инспирација за Хитлеровото дело „Мојата борба“.