Ноеми Гуалинда

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ноеми Гуалинга (родена 1967/1968 (возраст 53–54) ), [1] позната како „мајка на џунглата“, е водач на заедницата и активист на Сарајаку, амазонска домородна група Кичва од еквадорската Амазон [2] брои приближно 1.200 членови. [3]

Ноеми е сестра на Патриша Гуалинга, мајка на Нина и Хелена Гуалинга, [2] и ќерка на Кристина Гуалинга [4] семејство на бранители на правата на Сарајаку. Таа е во брак со фено-шведскиот биолог Андерс Хенрик Сирен. Тие живеат во Пујо, Пастаза од 2017 година. [2]

Како млада, Гуалинга работела во Организацијата на домородните народи на Пастаза. Почнувајќи од 23-годишна возраст, таа се појавувала во радио преноси во Пујо, давајќи медицински совети и залагајќи се за зачувување на културата Кичва. [2]

Во 1996 година, еквадорската влада ѝ додели на аргентинската нафтена компанија Compañía General de Combustibles (CGC), позната и како аргентинска компанија за општо гориво, [5] права на истражување на територијата што ја поседува Сарајаку без претходно да се консултира со локалната заедница. Компанијата влегла во земјата Сарајаку во 2002 година со помош на еквадорската војска и наводно извршила кршење на човековите права, како што се закани за силување. [1]

Како одговор, заедницата Сарајаку, предводена од женски лидери, како што е Гуалинга, организирала протести против упадите во 2003 година и отворила правен случај кој беше сослушан пред Интер-американската комисија за човекови права (IACHR). [1] Сарајаку можеа да го блокираат развојот на нафта со изградба на „Кампови за мир и живот“. [5]

На 25 јули 2012 година, IACHR пресуди дека државата Еквадор е одговорна за кршење на правата на заедницата на Сарајаку и неуспехот да се добие слободна, претходна и информирана согласност од домородната заедница, [5] во согласност со меѓународните стандарди за домородна согласност пред развојот проекти, закони или политики кои би влијаеле на нивниот начин на живот. [3]

Поплави во 2020 година и КOVID-19 пандемијата[уреди | уреди извор]

Во 2020 година, кога пандемијата КОВИД-19 започна да се шири меѓу домородните заедници, реките Бобоназа и Араџуно се поплавија, што силно ги погодија селата Сарајаку. За време на периодот на карантин, од март до јули, Ноеми Гуалинга организирала дневни мисии за да донесе помош во вид на храна од градот Пујо во нејзиниот дом. Таа помогна при организирањето на тестирање за КОВИД-19 во Сарајаку. [2]

Други активности[уреди | уреди извор]

Гуалинга ја води женската асоцијација Сарајаку, Курињампи ( Златни патеки ), од 2017 година. Таа ја координира женската продажба на накит и ракотворби. Таа е исто така членка на Mujeres Amazónicas, колектив за жени бранители на природните права. [2]

Ноеми ретко се појавува како лидер на фотографиите, но учествувала во протести како оние од март 2018 година во палатата Каронделет во Кито, каде што 60 жени од 11 домородни националности бараа аудиенција кај претседателот Ленин Морено . [2]

Гуалинга продолжува да работи како водач на заедницата и давател на помош. Во еден пример, таа и помогна на една жена која побегна од нејзиниот насилнички сопруг, кој ја дал нивната 12-годишна ќерка на маж во форма на принуден брак што долго се применува во домородните заедници. [2]

  1. 1,0 1,1 1,2 Caspani, Maria (25 May 2012). „Indigenous women lead land rights struggle in Ecuadorean Amazon“. Thomson Reuters Foundation. Архивирано од изворникот на 1 April 2021. Посетено на 2021-04-01.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 Castro, Mayuri (2020-12-13). 'She goes and helps': Noemí Gualinga, Ecuador's mother of the jungle“. Mongabay (англиски). Архивирано од изворникот на 2021-01-26. Посетено на 2021-03-31. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Castro2020“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Castro2020“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Castro2020“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Castro2020“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  3. 3,0 3,1 „Ecuador: The Sarayaku struggle goes global“. www.amnesty.org (англиски). Архивирано од изворникот на 26 November 2020. Посетено на 2021-04-01. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Amnesty“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  4. Carlos Fresneda, Puerto (2020). Ecohéroes: 100 voces por la salud del planeta. RBA Libros. ISBN 9788491877172.
  5. 5,0 5,1 5,2 „Sarayaku - Pachamama Alliance“. www.pachamama.org. Архивирано од изворникот на 4 August 2020. Посетено на 2021-04-01. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Pachamama“ е зададен повеќепати со различна содржина.