Ново Ставрос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ново Ставрос
Μηλιές
Ново Ставрос is located in Грција
Ново Ставрос
Ново Ставрос
Местоположба во областа
Ново Ставрос is located in Бешик
Ново Ставрос
Местоположба на Ново Ставрос во Општина Бешик и областа Централна Македонија
Координати: 40°39′N 23°41′E / 40.650° N; 23.683° E / 40.650; 23.683Координати: 40°39′N 23°41′E / 40.650° N; 23.683° E / 40.650; 23.683
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолунски округ
ОпштинаОпштина Бешик
Општ. единицаРендина
Надм. вис.&1000000000000008000000080 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно796
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.570 14
Повик. бр.+30-2397-xxx-xxx

Ново Ставрос (грчки: Άνω Σταυρός, Ано Ставрос) — село во Општина Бешик во Солунски округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.[2]. Пред реформата на локалната власт во 2011 година Ново Ставрос бил дел од општина Рендина[2].

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 1,5 километри јужно од Ставрос и 80 километри источно од Солун, во североисточниот дел на Халкидик. Селото се наоѓа на надморска височина од 80 метри, на брегот од Струмски Залив на планината Колани.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век местото каде денеска се наоѓа селото било во Лагадинската каза во рамките на Отоманското Царство.

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. По потпишувањето на Лозанскиот договор во 1923 година помеѓу Република Турција и Република Грција, во селото се населиле грчки бегалци од Анадолија и го основале селото.

Денеска, според пиписот од 2011 година, во селото живеат 796 луѓе.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 Kallikratis law Greece Ministry of Interior (грчки)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]