Ново Село (Валонско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ново Село
Novoselë
општинска единица
Ново Село is located in Албанија
Ново Село
Ново Село
Координати: 40°37′N 19°28′E / 40.617° СГШ; 19.467° ИГД / 40.617; 19.467Координати: 40°37′N 19°28′E / 40.617° СГШ; 19.467° ИГД / 40.617; 19.467
Земја Албанија
ОбластВалона
ОпштинаВалона
Население (2011)
 • општинска единица8.209
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.9411
Рег. таб.VL

Ново Село (албански: Novoselë) — големо село и поранешна општина во областа Валона, југозападна Албанија. Со реформата на месната управа во 2015 г. единицата е укината и влегува во состав на општината Валона, а го добива статусот на општинска единица.[1] Според пописот од 2011 г., местото има 8.209 жители.[2]

Села во општинската единица[уреди | уреди извор]

Општинската единица се состои од следниве села:[3]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Закон бр. 115/2014
  2. „Резултати од пописот во 2011 г.“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-03-04. Посетено на 2015-08-04.
  3. „Програма за соседство Грција - Албанија“. Архивирано од изворникот на 2012-03-27. Посетено на 2015-08-04.


Предлошка:Vlorë div