Новоселско депо (Ново Село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Новоселско депо
археолошко наоѓалиште
Новоселско депо is located in Археолошки локалитет во Македонија
Новоселско депо
Новоселско депо
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°24′50″N 22°52′51″E / 41.41389° СГШ; 22.88083° ИГД / 41.41389; 22.88083Координати: 41°24′50″N 22°52′51″E / 41.41389° СГШ; 22.88083° ИГД / 41.41389; 22.88083
Основни податоци
Име Новоселско депо
Место Ново Село
Општина Ново Село
Тип

Археомак 2.0 графички знак (депо на монети).svg депо на монети

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Новоселско депо е археолошки локалитет кој се наоѓа во Ново Село, Општина Ново Село.

Локалитетот претставува депо на монети од средновековно време.На работ на селото, на местото каде што има множество остатоци од градежен материјал (доцноантичко градиште?) и претставува падина на планината Огражден, во 1995 година случајно биле откриени 81 палеовизантиска монета од 6 век. Депото го сочинуваат 6 солида, 38 фолеса и 1 полуфолис од Анастасиј I; 1 солид, 2 тремиза и 29 фолеса од Јустин I, како и 2 солида и 2 фолеса од Јустинијан I. Монетите се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069