Ново Селани

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Новоселани (Кочанско))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ново Селани
Новоселани
Ново Селани is located in Македонија
Ново Селани
Местоположба на Ново Селани во Македонија
Координати 41°53′3″N 22°13′40″E / 41.88417° N; 22.22778° E / 41.88417; 22.22778Координати: 41°53′3″N 22°13′40″E / 41.88417° N; 22.22778° E / 41.88417; 22.22778
Општина Грб на Општина Чешиново-Облешево Чешиново-Облешево
Население 74 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 13026
Надм. вис. 315 м
Ново Селани на општинската карта
Новоселани во Чешиново-Облешево.svg

Атарот на Ново Селани во рамките на општината

Ново Селани или Новоселани — село во Општина Чешиново-Облешево, во околината на градот Кочани.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во Кочанското Поле, западно од градот Кочани.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Главна стопанска гранка во селото е земјоделството.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година, селото имало население од 74 жители, сите Македонци.[1]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[2]

Година 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 78 93 122 122 115 91 79 74

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постои изборното место бр. 878 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на месна заедница. Во ова изборно место е опфатено и селото Лепопелци.[3]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 52 гласачи.[4]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  2. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  3. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  4. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]