Новоизбран претседател

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Новоизбан претседател е политички кандидат кој е веќе избран за претседател но сѐ уште нема стапено на функција, бидејќи е во исчекување на заминувањето на постојниот претседател. Зависно од видот на функцијата, во политиката се употребуваат слични поими, како на пример: новоизбран премиер, новоизбран градоначалник, новоизбран гувернер итн.Поврзано[уреди | уреди извор]