Новиот свет (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Новиот Свет e американски филм, во режија на Теренс Малик. Главните улоги ги толкуваат: Колин Фарел, Кристофер Пламер и Кристијан Бејл.

Мартин Хајдегер „Vom Wesen des Grundes (Суштината на причините)“ беше преведена на англиски од Малик и објавена во 1969 година.

Содржина[уреди | уреди извор]

Дејството на филмот се одвива во 1607 година. Една англиска експедиција пристигнува на територијата на денешната државата Вирџинија во САД. Ќерката на индијанскиот главатар, Покахонтас се вљубува во капетанот Џон Смит и, водена од љубовта, одлучува да го напушти своето племе, се покрстува и животот го продолжува во Англија.[1]

Покахонтас од Симон ван де Пасе 1616

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 843, 22.8.2014, стр. 27.