Новиград (Истра)

Координати: 45°19′N 13°33′E / 45.317° СГШ; 13.550° ИГД / 45.317; 13.550
Од Википедија — слободната енциклопедија
Новиград
Град
Град Новиград
Grad Novigrad - Città di Cittanova[1]
Панорама на Новиград
Панорама на Новиград
Знаме на Новиград
Земја Хрватска
Жупанија Истарска жупанија
Управа
 • ГрадоначалникАнтео Милош (ИДС)
Површина
 • Вкупна27 км2 (10 ми2)
Население (2011)[2]
 • Вкупно4.345
 • Густина160/км2 (420/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Postal code52 466
Повик. бр.052
Мреж. местоnovigrad.hr

Новиград (италијански: Cittanova или Cittanova d'Istria) — град и општина во Истарската жупанија во западна Хрватска. Во Хрватска, исто така понекогаш се нарекува Новиград Истарски, за да се разликува од другите три хрватски градови со истото име.

Новиград се наоѓа на мал полуостров на западниот брег на Истра, два километри северно од вливот на реката Мирна и околу 25 километри јужно од границата со Словенија. Според пописот од 2011 година, градот имал население од 2,622 жители, додека целата општина – која исто така вклучува четири села – имала 4,345 жители. 66% од населението се етнички Хрвати, додека најголемата малцинска група биле истарските Италијанци (10%).

Население[уреди | уреди извор]

Етничките Хрвати бројат 66.42% од вкупното население, проследено со Италијанците (10.20%), Албанците (3.36%), Срби (2.83%) и Словенците (2.09%), додека 10.66% од населението се на регионално ниво поврзани. Италијанците во Новиград се организирани во здружение со цел за зачувување и промовирање на специфичноста на италијанската заедница.

Национален состав
Националност број на жители процент
Хрвати 2.796 69,87 %
Италијанци 511 12,77 %
Албанци 123 3,07 %
Срби 81 2,02 %
Словенци 75 1,87 %
Турци 23 0,57 %
Бошњаци 12 0,30 %

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. The Statute of Novigrad
  2. „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Новиград“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.