Нова џамија (Ростуше)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нова џамија

Поглед на џамијата

Координати: Координати: 41°36′34.1″N 20°36′00.2″E / 41.609472° СГШ; 20.600056° ИГД / 41.609472; 20.600056
Место Ростуше
Општина Општина Маврово и Ростуше
Држава Македонија
Местоположба

Карта

Архитектура
Минариња 1

Нова џамијаџамија во долнореканското село Ростуше. Џамијата е сместена во средишниот дел од селото, на околу стотина метри од сретселото.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на џамијата има квадратна основа и е покриена со лимен кров со купола во среднишниот дел. Ѕидовите на џамијата содржат повеќе издолжени ланцетни прозорци, а аглите на ѕидовите се заоблени. Џамијата е бојадисана во светложолта боја со неколку истакнати столбчести делови кои се со светлокафеава боја. Минарето е обоено во бела боја, а се одликува со тоа што шерефето е покриено со покривна конструкција.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]