Нова џамија (Пешталево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нова џамија

Поглед на џамијата

Координати: Координати: 41°27′49.3″N 21°23′45.4″E / 41.463694° N; 21.395944° E / 41.463694; 21.395944
Место Пешталево
Архитектура
Минариња 1

НОва џамијаџамија во селото Пешталево.[1] Џамијата се наоѓа во средишниот дел од селото.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на џамијата има четириаголна основа и се состои од приземје и кат. Покривниот дел содржи една голема кружна купола со полутопчест метален кров и уште две помали куполи. Влезот во храмот се наоѓа на северната страна. Џамијата има едно минаре коешто е со многуаголна основа и има две шерефиња.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 83. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]