Нова телевизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Нова Телевизија (бугарски: Нова телевизия) е бугарски приватен телевизиски канал. Основан е во Софија на 16 јули 1994 г., а на 7 август 1995 г. за првпат е емитувана информативната програма „Календар”. Од 2000 година телевизијата е сопственост на компанијата „Антена Бугарија”, дел од грчката „Antenna Group”. Во 2003 Нова Телевизија доби концесија за емитување на национално ниво.

На 31 јули 2008 шведскиот медиумски гигант МТГ (Modern Times Group MTG AB) подпиша договор за купување на телевизијата за 620 милиони евра.

Секој ден Нова телевизија емитува програма во траење од 24 часа. Програмската шема ја сочинуваат емисии од информативен и забавно-рекреативен карактер. Вестите „Календар” се емитуваат секој ден од 19:00 часот (по бугарско време).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]