Прејди на содржината

Нова порта

Координати: 31°46′45″N 35°13′33″E / 31.779182553590203° СГШ; 35.225805044174194° ИГД / 31.779182553590203; 35.225805044174194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нова врата во Ерусалим

Новата врата (арапски: Bab al-Jedid; хебрејски: HaSha'ar HaChadash) е најновата порта која е изградена во Стариот град во Ерусалим. Била изградена во 1898 година од страна на христијанското население во христијанската населба по повод посетата на германскиот цар Вилијам II. Исто така оваа порта се нарекува уште и портата на Хамид во време на Отоманското Царство и султанот Абдул Хамид II. Портата се наоѓа северозападно од Ерусалимскиот храм. За време на Арапско-израелската војна во 1948 година, кога Јордан го зазел Источен Ерусалим ( кој го вклучува Стариот град) вратата била соѕидана. По 1967 година и Шестдневната војна кога градот бил “вратен“ на Израел, вратата била повторно отворена.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Поврзано[уреди | уреди извор]