Нова десница (Романија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Политичка налепница со келтскиот крст и слоганот „identitate naţională, revoluţie spirituală“ (национален идентитет, духовна револуција).

Нова десница (ром. Noua Dreaptă) е крајнодесна организација во Романија основана во 2000 г. Нивните уверувања вклучуваат милитантен национализам и цврсти православни уверувања.

Надворешна врска[уреди | уреди извор]