Нова десница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Политичка налепница со келтскиот крст и слоганот „identitate naţională, revoluţie spirituală“ (национален идентитет, духовна револуција).

Нова десница (ром. Noua Dreaptă) е екстремно десничарска романска организација, основана во 2000 г. Нивните уверувања вклучуваат милитантен национализам и цврсти православни уверувања.

Надворешна врска[уреди | уреди извор]