Нова Еција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Нова Еција
[[Image:|140px|Провинцискиот грб на Нова Еција]]
Провинцискиот грб на Нова Еција
Мапа на Филипините со факти за Нова Еција highlighted
Мапа на Филипините со факти за Нова Еција
Регион Централен Лузон (Регион III)
Главен град Палајан Сити
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 5
 - Општини 27
 - Барангај 849
 - Конгресионални дистрикти 4
Население 13-та
 - Вкупно (2000) 1.659.883
 - Густина 314/km² (18-та)
Површина 16-та
 - Вкупно 5.284,3 km²
Основана 1705
Јазици Тагалог, Капампанган, Илокано
Гувернер Аурелио Матиз Умали(Lakas-CMD)


Нова Еција е провинција на Филипините кој е сместена во Централен Лузон Регионот. Главен Град е Палајан Сити.Се граничи со (од југ кон север) Булакан, Пампанга, Тарлак, Пангасинан, Нова Вискаја и Аурора.

Еконимија[уреди | уреди извор]

Нова Еција е една од најбрзо растечките провинции на Филипините. Позната е како најголем производител на кромид во Југоисточна Азија.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Провинцијата е поделена на 27 општини и 5 града.

Градови[уреди | уреди извор]

Универзитети[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


N.E. Head Officials: http://www.nuevaecija.gov.ph/index.php?id1=2&id2=3&id3=3
Провинциските власти: http://www.nuevaecija.gov.ph
Nueva Ecija Online Community Beta: http://nuevaecija.clsu-edu.net
Туризам: http://www.tourism.gov.ph/


Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгвет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гуимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигвин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Компостела Вале · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Еција · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сигијор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 15°35′N, 121°00′E