Нова Демократија (2008)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
За останати значења на поимот „Нова Демократија“, видете ја страницата за појаснување.
Нова Демократија
Demokracia e Re
Основана 2008
Штаб Скопје, Република Македонија
Идеологија либерализам
Меѓународна припадност нема
Европска припадност нема
Бои Црвена и црна
Мрежно место
www.demokraciaere.org
Политика на Република Македонија
Партии
Избори

Нова Демократија (албански: Demokracia e Re) е политичка партија во Македонија.

Историја[уреди | уреди извор]

Партијата е формирана во 2008 од страна на неколку поранешни членови на Демократската партија на албанците. Претседател на партијата е Имер Селмани, кој бил еден од седумте кандидати на македонските претседателски избори во 2009 година каде освоил 146,795 гласови (14,99%) и завршил како трет.[1][2] За време на предвремените парламентарни избори во 2011 година, Нова Демократија доживеала катастрофален пораз, и поради неосвојувањето на ниеден пратенички мандат, претседателот Имер Селмани на 7 јуни 2011 година поднел оставка.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Macedonian Information Agency (англиски)
  2. Večer Online - Election results (македонски)
  3. Вренези, Наим (7 јуни). „Имер Селмани поднесе оставка“ (на македонски). А1. http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=139066. конс. 7 јуни 2011 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]