Нова Југославија (плоштад)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Нова Југославија Плоштад е општински плоштад во Куманово, Македонија

Изградба[уреди | уреди извор]

Плоштадот беше реконструирана во 2006 година, со проценка на трошоците на 160 000 евра.[1]

Значајни знаменитости[уреди | уреди извор]

Занаетчиски Дом е една од зградите на плоштадот, кој беше изграден пред Втората светска војна. Неодамна имало подигната два споменици на плоштадот.

  • Батко Ѓорѓија
  • Четири Бандере

Градскиот плоштад е опкружен со згради изградени претежно од времето на СФРЈ.

За жал, нема оперативен хотел во близина на плоштадот, во 1990-те Хотел Кристал бил затворен поради финансиски тешкотии. Зградата Касапски Круг е само преку улица Гоце Делчев како една од спомен зградите на Куманово.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. utrinski.com.mk Кумановци добија нов градски плоштад 16 октомври 2006