Ноа Шнап

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ноа Шнап
Шнап во 2017
Роден(а)ок. 3 октомври 2004(2004-10-03)(19 г.)
Њујорк, САД[1]
ДржавјанствоКанада
ЗанимањеГлумец
Активен2015–денес

Ноа Шнап (роден на 3 октомври, 2004 година) — канадско-американски глумец. Тој е најпознат по улогата на Вил Баерс во Нетфликс научната фантастичната хорор веб-телевизиска серија Почудни нешта. Неговите други глумечки улоги се гласот на Чарли Браун во анимираниот филм The Peanuts Movie и Роџер Донован во историскиот драмски филм на Стивен Спилберг, Bridge of Spies.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Шнап е роден во Скарсдејл, Њујорк, син на Мичел и Карина Шнап.[2] Тој има сестра близначка по име Клои. Шнап е Евреин,[3][4] и имал својот Бар Мицва во Израел.[5] Неговото семејство е од Монтреал, Квебек, Канада и со тоа има канадско државјанство. Шнап со глума започна кога имал околу 5 години, откако го гледал Бродвеј продукциран на Ани.[6] Учествувал во претстави во училиштата и во заедницата. Кога имал осум години, неговиот наставник по глума посочил да се занимава професионално. Родителите на Шнап го запишале во глумецската програма на Westchester's Star Kidz со тренерот Алисон Исбрандсен кој наскоро го упатил во МКС&Д Талент Менаџмент за можности за кариера.

Кариера[уреди | уреди извор]

Шнап го позајмувал гласот на главниот лик, Чарли Браун, во филмот „The Peanuts Movie“ во 2015 година.[6] Првата улога на Шнап беше во историскиот драмски филм на Стивен Спилберг, Bridge of Spies, заедно со Том Хенкс.[7] Во 2016 година, Шнап го глумел Вил Баерс во првата сезона на научно-фантастичната фантастичен веб-телевизиска хорор серија, Stranger Things.[8] Беше објавено [9][10] дека според неговиот договор, Шнап добил 10.000$ по епизода во сезоната 1. Тој и ко-ѕвездиte Фин Вулфхард, Гартен Матарацо, и Халев Меклафлин сенатпреварувале еден против друг во 2017 епизода на Spike Lip Sync.[11] Тој беше промовиран за втората сезона на Stranger Things, која премиерно беше прикажана на 27 октомври 2017 година.[12][13]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филм[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
2015 година МB\ridge of Spies Роџер Донован
The Peanuts Movie Чарли Браун (глас)
2016 година Налутените птици Џеј (глас) Безценето
The Circle Лукас Краток филм
2017 година We Only Know So Much Отис Копенланд Пост-продукција
2018 година The Legends of Hallowaiian Каи (глас) Директно до видео [14][15][16]
2019 година Аbe Абе Пост производство
Waiting for Anya Џо Пост-продукција [17]
Hubie Halloween Пост-продукција [18]

Телевизија[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
2016 година - денес Stranger Things Вии Бајерс Споредна улога (сезона 1)
</br> Главна улога (сезона 2 – денес)
2018 година Liza on Demand Еван / Тревор Споредна улога
</br> (Сезона 1) Пилот
</br> (Сезона 2) Новогодишна ноќ: Дел 1

Видео игри[уреди | уреди извор]

Година Наслов Главна улога Белешки
2015 година The Peanuts Movie: Snoopy's Grand Adventure Чарли Браун

Музички видеа[уреди | уреди извор]

Година Наслов Уметник Белешки
2016 година „ LA Devotee “ Panic! at the Disco
2018 година „ In my Feelings“ Дрејк

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Cudzinowski, Matt (October 27, 2017). „Off the ice with… Noah Schnapp“. NHL. Посетено на August 1, 2018.
 2. bradlow, Lisa Coleman (November 13, 2015). „You're a good man, Noah Schnapp“. The Scarsdale Inquirer. Архивирано од изворникот на 2018-12-20. Посетено на August 1, 2018.
 3. Bloom, Nate (January 18, 2018). „Award season features notable Jewish actors, performers“. St. Louis Jewish Light. Архивирано од изворникот на 2019-05-25. Посетено на February 21, 2019.
 4. https://www.screendaily.com/features/first-look-and-set-report-noah-schnapp-in-michael-morpurgo-adaptation-waiting-for-anya-exclusive/5129352.article
 5. https://www.thejc.com/culture/features/it-s-hard-to-be-famous-at-%EF%AC%81fteen-1.497033
 6. 6,0 6,1 Nededog, Jethro (September 17, 2016). „Here's what the young breakout stars of Netflix's 'Stranger Things' look like in real life“. www.businessinsider.com. Посетено на August 1, 2018.
 7. Herman, James Patrick (September 15, 2016). „EXCLUSIVE: 'Stranger Things' Star Noah Schnapp Talks Steven Spielberg, Justice for Barb and Season 2“. Deadline Hollywood. Посетено на September 18, 2016.
 8. Andreeva, Nellie (August 20, 2015). „Duffer Bros. Netflix Supernatural Drama Series Sets Young Cast, Gets Title“. Deadline Hollywood. Посетено на August 24, 2015.
 9. Agius, Nicola (September 1, 2016). „Actor who plays Will Byers in Stranger Things received a very hefty pay cheque“. Mirror. Посетено на August 2, 2018.
 10. „Stranger Things actor Will Byers made stacks for going missing“. www.tmz.com. August 31, 2016. Посетено на August 2, 2018.
 11. Prudom, Laura (May 26, 2017). „The 'Stranger Things' kids rocked 'Lip Sync Battle' so hard, everyone else should probably give up“. Mashable. Посетено на March 6, 2019.
 12. Bradley, Laura (December 13, 2016). „What Millie Bobby Brown Really Wants from Stranger Things Season 2“. Vanity Fair. Vanity Fair. Посетено на January 2, 2016. All of the original Stranger Things kids will also return
 13. Brownstein, Bill (November 6, 2015). „A chat with Noah Schnapp, the 11-year-old Montrealer who voices Charlie Brown in The Peanuts Movie“. National Post.
 14. „Watch 'The Legend of Hallowaiian' Exclusively on DIRECTV CINEMA“. about.att.com (англиски). Посетено на 2018-11-17.
 15. „The Legend Of Hallowaiian“. Film Threat (англиски). 2018-10-24. Посетено на 2018-11-17.
 16. The Legend of Hallowaiian (2018) (англиски), Посетено на 2018-11-17
 17. „Waiting for Anya“. Посетено на May 14, 2018.[мртва врска]
 18. N'Duka, Amanda (July 22, 2019). „Adam Sandler Sets Next Netflix Comedy With All-Star Cast Including Kevin James, Julie Bowen, Maya Rudolph & Many More“. Deadline Hollywood. Посетено на July 22, 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]