Нијемци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нијемци
Село
Skyline of Нијемци
Земја Хрватска
Население (2011)
 • Вкупносело-1.602. општини-4.715
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Поштенски број32 245 Нијемци

Нијемци е село и општини на источниот дел на Хрватска близу до границата со Србија. Хрватите се мнозинство во Нијемци.