Нијар (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нијар
Координати: 36°58′ СГШ 2°12′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 601 км2
Надм. вис. 356 м
Население (2005)
 • Вкупно 24.435
 • Густина 40,7/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Нијар е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Нијар (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

16,083

16,269 18,371 19,332 20,810 21,306 24,435

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Níjar - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Níjar - Diputación Provincial de Almería