Прејди на содржината

Кафеава боја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кафеава
За координативе     Бојни координати
Хекс. тројка#993300
sRGB1    (r, g, b)(153, 51, 0)
HSV       (h, s, v)(20°, 100%, 60%)
Извор[се бара извор]
1: Нормализирано на [0–255]

Кафеавата боја е второстепена боја. Може да се сретне во природата претежно почвата и дрвјата. Се добива со мешање на црвена и зелена боја.

Галерија[уреди | уреди извор]

Предлошка:Нијанси на кафеава