Нишанташи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Новогодишно украсување во населбата Нишанташи

Нишанташи е регион кој се наоѓа во Истанбул, Турција. Регионот ги опфаќа населбите: Тешвикијем Османбег, Машка и Пангалти. Во Нишанташи се наоѓаат голем број на светски познати продавници, кафулиња, барови, ресторани и ноќни клубови. Административно е дел од округот Шишли. Булеварот Абди Ипекчи е една од најскапите региони во градот[1].

По Балканските војни од 1912-1913, голем број Турци од Солун се населиле во оваа област во Истанбул, вклучувајќи ги и семејството на познатиот турски поет Назим Хикмет. Освен турската, во областа, исто така, живееле и голем број на грчки, еврејски, ерменски и левантски заедници.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Координати: 41°03′06″N 28°59′29″E / 41.05167° N; 28.99139° E / 41.05167; 28.99139