Нихара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нихара
Панорамски поглед на Нихара
Панорамски поглед на Нихара
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаНихара
Површина
 • Вкупна11 км2 (4 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно183
 • Густина16,6/км2 (430/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Нихара — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.