Нифуроксазид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нифуроксазид
Nifuroxazide.svg
Систематско (IUPAC)
4-hydroxy-N-[(E)-(5-nitrofuran-2-yl)methylideneamino]benzamide
Клинички податоци
Заштитени имињаФурал, Ентерофурил
AHFS/Drugs.comInternational Drug Names
Начин на
примена
Oral
Назнака
CAS-број965-52-6 X mark.svgН
ATC кодA07AX03
PubChemCID: 5337997
ChemSpider4495115 Yes check.svgОк
UNIIPM5LI0P38J Yes check.svgОк
KEGGD07111 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL244888 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
ФормулаC12H9N3O5
Моларна маса275.2 g/mol
 X mark.svgНYes check.svgОк (what is this?)  (verify)

Нифуроксазид е нитрофурански антибиотик, патентиран во 1966, кој се користи во третманот на колитис и дијареа.

Механизам на дејство[уреди | уреди извор]

Механизмот на делување на нифуроксазидот не е во потполност разјаснет. Неговите антибактериски особини најверојатно потекнуваат од нитро групата (NO2) која е силно електрон-реактивна.