Нифонт Новгородски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нил Сорски
Починал(а) 1156
Почитуван(а) во православие
Слава 8 april
Нифонт Новгородски, 1661

Нифонт Новгородски е христијански светец од 12 век.

се одликувал со голема ревност во ѕидање и поправање на храмовите Божји и со голема храброст во спротивставување на насилните кнезови. На 13 дена пред смртта според христијаните му се јавил св. Теодосиј и му го навестил неговиот скорешен премин во другиот свет. се упокоил во 1156 година[1].

Православната црква нејзиниот ден го чествува на 8 април.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридски пролог“ стр. 146