Ниуатопутапуански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ниуатопутапуански јазик
Застапен воТонга
Изумрен19 век
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3nkp

Ниуатопутапуанскиот е полинезиски јазик. Јазикот е изумрен и се зборуваал на островот Ниуатопутапу во Тонга. Јазикот исчезнал во 19 век. Иако јазикот се зборувал во Тонга, сепак тој бил посличен со самоанскиот. Јазикот бил заменет со тонгански.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]