Нисарна Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нисарна Река
Местоположба
Физички особености
Особености на сливот

Нисарна Рекарека во Западна Македонија, притока на Бохулска Река.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката се наоѓа на планината Кожуф, североисточно од селото Конопиште. Се влева во Бохулска Река, а таа во реката Бошевица.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 50. ISBN 978-9989-2117-6-8.