Нирмсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нирмсдорф
Место во Илмтал-Вајнштрасе
Нирмсдорф is located in Германија
Нирмсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општина Илмтал-Вајнштрасе
Основни податоци
Површина 2,72 км2
Надм. височина 200 м
Население 88  (31 декември 2012)
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99510
Повик. бр. 036463
Портал www.vg-ilmtal-weinstrasse.de
Координати 51°5′40″N 11°28′13″E / 51.09444° СГШ; 11.47028° ИГД / 51.09444; 11.47028Координати: 51°5′40″N 11°28′13″E / 51.09444° СГШ; 11.47028° ИГД / 51.09444; 11.47028

Нирмсдорф (германски: Nirmsdorf) — село и поранешна општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2013 е дел од општината Илмтал-Вајнштрасе.