Нинџа-желки (ТВ-серија од 2003)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нинџа-желки
Создадена одЛојд Голдфајн
УлогиМајк Синтерниклас
Вејн Грејсон
Сем Ригел
Џон Кемпбел
Дерен Данстен
Скоти Реј
Вероника Тејлор
Марк Томпсон
Скот Вилијамс
Кристофер Адамс
дејвид Зен Манстли
Шон Шемел
Земја на потекло САД, Flag of South Korea.svg Јужна Кореја
Бр. на епизоди143 (список на епизоди)
Продукција
Времетраење~30 мин по серија
Прикажување
Првична мрежа4Kids TV
Првично прикажување8 февруари, 2003 – сега
Надворешни врски
Мрежна страницаninjaturtles.com/html/tv.htm

Нинџа-желки (англиски: Teenage Mutant Ninja Turtles) — американска цртана серија. Дејството се одвива во Њујорк. Нејзини главни ликови се Нинџа-желките Леонардо, Донатело, Рафаело, Микеланџело, стаорецот Сплинтер и нивните пријатели кои се луѓе по име Кејси Џонс и Ејприл Онил. Во текот на цртаната серија ќе се среќаваат со разни пријатели и непријатели. Пријатели им се Сребрениот Стржар, Ејнџел, Дањо и многу други. Додека во текот на серијата најголеми непријатели ќе им се ного нинџите .Првите епизоди се направени во 2003 година. Првата сезона се состои од 26 епизоди, втората од 26 епизоди, третата од 26, четвртата од 26, петтата е малку пократка и има 13 епизоди, а пак шесттата сезона има исто така 26 епизоди. Практично секоја сезона освен петтата има по 26 епизоди. Во тек е снимање на 7-мата сезона.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • TMNT Forum ( a fan forum)
  • 4Kids TV Ninja Turtles site Архивирано 17 декември 2008 г..
  • „TMNT -- Dongwoo Animation Official Site“. Dongwoo Animation Co. Архивирано од изворникот на 2008-12-19. Посетено на 2008-05-01.
  • Official Ninja Turtles website
  • „Teenage Mutant Ninja Turtles (2003)“ на TV.com (англиски)
  • Teenage Mutant Ninja Turtles (2003) на Семрежната филмската база на податоци
  • Teenage Mutant Ninja Turtles (2003)[мртва врска] at the Big Cartoon DataBase