Нинџа желки (ТВ серија од 2003)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Teenage Mutant Ninja Turtles
Формат Анимиран
Создадена од Лојд Голдфајн
Настапуваат Мајк Синтерниклас
Вејн Грејсон
Сем Ригел
Џон Кемпбел
Дерен Данстен
Скоти Реј
Вероника Тејлор
Марк Томпсон
Скот Вилијамс
Кристофер Адамс
дејвид Зен Манстли
Шон Шемел
Земја на потекло Flag of the United States.svg САД, Flag of South Korea.svg Јужна Кореја
Број на епизоди 143 (Листа на епизоди)
Продукција
Времетраење ~30 мин по серија
Емитување
Канал на емитување 4Kids TV
Емитување 8 фебруари, 2003 – сега

Нинџа желки е американска цртана серија. Дејството се одвива во Њујорк. Нејзини главни ликови се нинџа желките Леонардо, Донатело, Рафаело, Микеланџело, стаорецот Сплинтер и нивните пријатели кои се луѓе по име Кејси Џонс и Ејприл Онил. Во текот на цртаната серија ќе се среќаваат со разни пријатели и непријатели. Пријатели им се Сребрениот Стржар, Ејнџел, Дањо и многу други. Додека во текот на серијата најголеми непријатели ќе им се ного нинџите .Првите епизоди се направени во 2003-та година. Првата сезона се состои од 26 епизоди, втората од 26 епизоди, третата од 26, четвртата од 26, петтата е малку пократка и има 13 епизоди, а пак шесттата сезона има исто така 26 епизоди. Практично секоја сезона освен петтата има по 26 епизоди. Во тек е снимање на 7-мата сезона.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]