Ниневиска Рамнина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ниневиска Рамнина (сириски: ܦܩܥܬܐ ܕܢܝܢܘܐ, арапски: سهل نينوى) е регион во Ирак, северно и источно од вториот ирачки град по големина Мосул. Регионот вклучува три области: Тел Кепе, Ал Хамданија, Ал Шихан, како и античките асириски градови Ниневија, Нимруд и Дур Шарукин.

Локација[уреди | уреди извор]

Ниневската Рамнина лежи источно и североисточно од градот Мосул во провинцијата Нинава. Иако античкиот град Ниневија е основан во источниот дел на Мосул на брегот на реката Тигар, селата населени со немуслиманско малцинско население лежат на исток од истиот. Повеќето од ова население се Асириски Христијани.

Напади на Христијаните[уреди | уреди извор]

Од 2004 година па наваму во овој дел на Блискиот Исток се зачестени нападите врз немуслиманското население, односно христијаните. Најголем број од тие напади се случуваат во градовите Багдад, Басра, Мосул и Рамади. Барајќи спас од тие напади, христијанското население пребегнува во оваа Ниневиска Рамнина, кадешто мнозинското население се христијани. Ова религиско и етничко чистење од Ирак продолжува и натаму, такашто населението не само што пребегнува во овој дел на државата, туку и подалеку на запад, во САД, Шведска и многу други земји.