Прејди на содржината

Нина Зањани

Од Википедија — слободната енциклопедија

Нина Наср Зањани (персиски: نینا زنجانی; р. 1 септември 1981 во Техеран) — иранско-шведска глумица. Таа ги одиграла една од двете главни улоги во режисерското деби на Хелена Бергстрем, Mind the Gap, како ќерката Јасмин.[1]

Нина Занјани и Јоел Магнусон

Кога Нина имала шест или седум години таа и нејзиното семејство се преселиле од Иран во Шведска.[2] Таа пораснала во Грабо и живеела таму со родителите и братот.[2] Кога имала 19-20 години, се населила во Стокхолм да ја следи својата кариера.[2]

Зањани била ученичка во основното театарско училиште во Стокхолм (СЕТ) од 2001 до 2002 година и потоа отишла на Шведската национална академија за мимика и глума во 2007 година. Таа учествувала во сетот на Кралскиот драмски театар во Парти и Војзек, а ја играла Џози во познатиот сет на Железото на Рона Мунро на Бака театар во 2005 година.

Кариера[уреди | уреди извор]

Таа играла водечка улога со режисерското деби на Хелена Бергстрем, Mind the Gap, како ќерката по име Јасмин. Во ноември 2007 година, претставата Дон Карлос била премиерно изведена во Градскиот театар во Гетеборг, каде Зањани ја играше кралицата Елизабета. Таа, исто така, се појавила во Ноќен јавач од Бјорн Рунге во истиот театар, и во Натан Мудриот во Градскиот театар во Стокхолм и драматизацијата на Селма Лагерлеф од СВТ, која била емитувана на 26 и 27 декември 2008 година.

Зањани имала и главна улога во филмот на Јозеф Фарес Топки, кој премиерно бил прикажан во февруари 2010 година. Таа, исто така, глумела во сите епизоди од втората шведска серија на Валандер, каде што ја играла улогата на полицајката Изабел Мелин, барем до Индриварен, каде што го завршува неговиот работен однос во полицијата во Истад.

Таа дури била прикажана во краткиот филм Knullträdet.

Во есента 2010 година таа учествувала во изведбата на патувањето на Клара во Градскиот театар во Гетеборг каде глумела со главната улога на Клара. Критиката и славната Зањани покажуваат кон „театарскиот трилер“. Патувањето на Клара било преогласено за најдобра изведба на годината од театарските луѓе и освоила престижна награда во есента 2010 година.

Во 2012 година таа учествувала во производството на Библијата во 2014 година Гетеборг Град театар ја извршувала улогата на Елиза во Џорџ Бернард Шо е Пигмалион на Градскиот театар во Гетеборг .

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • 2006 - Paketet
 • 2007 - Mind the Gap
 • 2008 - Selma
 • 2009 - Wallander – Hämnden
 • 2009 - Wallander – Skulden
 • 2009 - Wallander – Kuriren
 • 2009 - Wallander – Tjuven
 • 2009 - Wallander – Cellisten
 • 2009 - Wallander – Prästen
 • 2009 - Wallander – Läckan
 • 2009 - Wallander – Skytten
 • 2010 - Wallander – Dödsängeln
 • 2010 - Balls
 • 2010 - Wallander – Vålnaden
 • 2010 - Wallander – Arvet
 • 2010 - Wallander – Indrivaren
 • 2010 - Superhjälten (The Superhero)
 • 2010 - Home for Christmas
 • 2011 - Elegia
 • 2013 - Hotell
 • 2013 - Barna Hedenhös uppfinner julen (TV series)
 • 2020 - Agent Hamilton (TV series)

Театар[уреди | уреди извор]

Улоги[уреди | уреди извор]

година Улога Производство директор Театар
2015 година Хеда Тесман Хеда Габлер
Хенрик Ибзен
Емил Графман Градски театар во Гетеборг

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Lindblad, Helena (16 February 2007). „Se upp för dårarna“. Dagens Nyheter. Архивирано од изворникот на 2010-07-13. Посетено на 15 September 2010.
 2. 2,0 2,1 2,2 „Skådespelerskan Nina Zanjani fick stående ovationer i bamba“. Посетено на 3 October 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]