Прејди на содржината

Нимет Баш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нимет Баш
Член на парламентарната комисија за еднакви права на мажите и жените
Лични податоци
Роден(а) 2 март 1965
Караман, Турција
Партија Партија на развојот и правдата
Вероисповед ислам
Потпис

Нимет Баш (родена на 2 март 1965 во Караман) е турски политичар и член на парламентарната комисија за еднакви права на мажите и жените од страна на Партијата за развојот и правдата.

На таа функција била поставена од 2003 година. На 1 мај 2009 година станала Министер за образование, која функција ја извршувала до 2011 година.