Прејди на содржината

Ник Оферман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ник Оферман
Оферман во 2018
Роден(а)Николас Дејвид Оферман
26 јуни 1970(1970-06-26)(53 г.)
Џолиет, Илиноис, САД
Алма матерУрбана-Чампаиг Универзитетот во Илиноис
Активен период1994
СопружникМеган Мулали (в. 2003)

Николас Дејвид Оферман (роден на 26 јуни 1970 година) е американски глумец, писател, комичар, продуцент и професионален резбар. Тој е најпознат по улогата на Рон Свансон во ситкомот „Паркови и рекреација“ на Ен-Би-Си, за што ја доби наградата на Здружението за телевизиски критичари за поединечно дело во комедија и двапати бил номиниран за телевизиската награда за избор на критичари за најдобра споредна машка улога во комедија во Серии. Оферман е познат и по улогата во „Основачот“, во кој го толкува Ричард Мекдоналд, еден од браќата што го развија ланецот за брза храна Мекдоналдс. Негова прва голема телевизиска улога по завршувањето на Паркови и рекреација била како Карл Ведерс во втората сезона на црната комедија, криминалистичка драма Фарго, за што добил награда од изборот на критичарите во номинација за најдобра споредна машка улога во филм / минисерија. Од 2018 година, Оферман е ко-домаќин на реално шоу на Ен-Би-Си, ,,Правеќи го", со Ејми Полер .

Оферман беше извршен продуцент за филмот Куќата на иднината, во кој исто така глумел. Тој го позајмил гласот за филмот „Лего“, „ Хотел Трансилванија 2“, „ Пеј“, „ Ледено доба: судирачки правец“ и „Лего филм 2: Вториот дел“. Неодамна, Оферман бил домаќин на Имајте убаво патување: Авантури во психоделиите на Нетфликс.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Оферман е роден во Џолиет, Илиноис и пораснал во соседната Минока.[1] Тој е син на Кети (моминско Робертс), медицинска сестра и Рик Оферман, кој предавал социјални студии во средно училиште во близина на Ханахон.[2][3] Оферман е израснат католик.[4][5] Оферман одел во средното училиште во Миноука.[6] Тој се здобил со диплома за ликовни уметности на Универзитетот во Илиноис во Урбана – Шампањ во 1993 година. Таа година, тој и група колеги студенти ко-основале театарот Дефијант, театарска група од Чикаго.

Кариера[уреди | уреди извор]

Глума[уреди | уреди извор]

Оферман живеел во Чикаго во средината на 90-тите години на минатиот век, каде учествувал со театарски групи како Степенволф, Гудман и Мост на мудроста. Во Степенволф, тој исто така работел како кореограф за борби и мајстор столар.[7] За тоа време, Офферман се запознал со Ејми Полер, која беше доста инволвирана во импровизираната комедија во Чикаго.[1]

Во 2003 година се оженил со глумицата на Вил и Грејс, Меган Мулали. Оферман се појавил и во нејзиното ток-шоу, Меган Мулали шоу. Во исто време, тој започнал да се појавува на телевизија како водоводџија на Вил и Грејс во четвртата сезона во епизодата на денот на благодарноста, ,,Кралот на Квинс", во три епизоди од 24 и во една епизода на Западното крило. Пред „Паркови и рекреација, неговата најистакната улога била работник во фабриката и како љубовник на Бени Лопес, Ренди МекГи на Џорџ Лопес. Тој се појавил двапати на Девојките Гилмор, во 2003 година „Фестивалот на жива уметност“ и во 2005 година „Секогаш кума, никогаш бог“ како и во епизодата од третата сезона на Монк, „Господин Монк и изборите“ како помошник за кампања на Натали Тигер. Во 2007 година, Оферман играше во серијата Комедија Централ, Американска работилница.

Оферман со екипата на Паркови и рекреација во 2012 година

Во 2009 година, продуцентите на „Офис “, Мајкл Шур и Грег Даниелс, му понудија на Оферман редовна споредна улога во нивниот ситком „Паркови и рекреација“ на Ен-Би-Си: улогата на Рон Свансон, сериозниот, кој ја мрази владата, слободарски шеф на одделот за градски паркови и шефот на ликот на Ејми Полер, Лесли Ноуп.[1] Списанието Слејт го прогласило Оферман за „тајно оружје за паркови и рекреација" и рекло дека тој редовно краде сцени и дека „има дар за потценета физичка комедија“.[8] Улогата ткае антагонизам и политичка филозофија со човештвото, додека интензивната слободарска филозофија која ликот ја живее, честопати се игра против подеднакво интензивниот социјален либерализам и „направи подобро“ менталитетот на ликот на Полер. Оферман рекол дека придружните улоги како што е случај со Паркови и рекреација се негови идеални улоги и дека тој особено влече инспирирација од свештеникот Џим Игнатовски, лик кој го игра Кристофер Лојд во ситкомот Такси.

Оферман исто така глумел во серијалот за Детска болница од Пливање со возрасни со Роб Кордри и Роб Хуебел. Тој е гласот на Акс полицаецот, во истоимената анимирана серија, чија премиера била на 27 јули 2013 година.[9] Истата година, Оферман го портретирал Џони Кул во епизодата „Бостон“ од Пијаната историја на Дерек Вотерс на Комедија Централ. Во 2014 година, тој го портретирал заљубениот германски водител на ток-шоу во видеото „Декемвристи“, во видеото ,,направи да ти биде подобро". Истата година, тој исто така се појавил во кратокиот филм ,,Пиштолџија" во режија на Ерик Кисак. Ник ја играл улогата на раскажувач на филмот каде што глумците на филмот го кршат четвртиот ѕид и се во можност да го слушнат раскажувачот.[10]

Оферман се појавил во филмови како Ноември (2004), Проколнат (2005), Мис Конгениалност 2: Вооружени и прекрасни (2005), Градот Грев (2005), Мажите што зјапаат во кози (2009) и Кралевите на летото ( 2013 година). Тој исто така, се појавил во филмот од 2006 година Сечачи на вени: Љубовна приказна како полицаец кој се обидува да го уапси ликот на Шанин Сосамон, Микал. 2012 година го видела во две филмски улоги, како заменик-началник Харди во 21-вата улица Џамп и во Каса де Ми Падре како Агент Паркер на ДЕА. Тој ја повторил својата улога како заменик началник Харди во 22-рата улица Џамп две години подоцна. Дополнително, тој глумел и продуцирал независен филм „Некој горе ме сака“ (2012), снимен во Остин, Тексас. Тој се појавил во комедијата „Ние сме Милерови“ во 2013 година, во која играле Џејсон Судеикис и Џенифер Анистон, го позајми гласот на МеталБард во анимираниот филм „Лего“. Оферман го смислил и глумел во спотот на панк-групата ФИДЛАР за нивната песна „Кокаин“ во 2013 година.[11] Оферман исто така, го играл алкохоличарот советник во Верувај ми. Оферман ја играл и повторувачката улога Карл Ведерс во втората сезона на Фарго (2015). Оферман го позајмил гласот на дедото Мајк, заедно со сопругата Меган Мулали, која го позајмила гласот на баба Линда во хотелот Трансилванија 2 (2015). Тој ја одиграл и улогата на првиот основач на Мекдоналдс, Дик Мекдоналд, во „Основачот“ (2016). Оферман исто така се појавил во видеото на алтернативниот рок-бенд ,,Можеби тие се џинови" во 2018 година за нивната песна „Најголемиот“.[12]

Обработка на дрво[уреди | уреди извор]

Покрај глумата, Оферман е професионален бродоградител и има свој бизнис како столар. Оферман прави мебел и други дрвени конструкции, како што се кануа и чамци во својата продавница за дрво.[13] Тој исто така, издал и ДВД со инструкции во 2008 година со наслов ,,Обработка на дрво и правење на кануа со Ник Оферман", снимено од Џими ДиРеста. Плаќањето на ДиРеста за снимањето на ДВД-то било кану, второто кое Оферман го направил.[14]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Податотека:Nick Offerman and Megan Mullally Nude (12165557835).jpg
Мулали и Оферман на филмскиот фестивал „Санденс“ 2014 година

Оферман се оженил со глумицата Меган Мулали на 20 септември 2003 година.[15] Тие се запознале додека играле во ,,Берлинскиот круг",[16] претстава во продукција на театарската група „Евиденс рум“ и се венчале по 18 месечна врска. Додека тие сè уште излегуваа, Оферман се појавил во гостинска улога во ситкомот на Мулали, Вил и Грејс, во епизодата за Денот на благодарноста во 2001 година. Подоцна гостувал во друга улога во една епизода од 2018 година. Мулали исто така имала повремена улога во ситкомот на нејзиниот сопруг, Паркови и рекреација, како втора поранешна сопруга на Рон Свансон, Тами 2. Двојката исто така се појавила заедно во филмови како „Кралевите на летото“ и „Разбиени, како и заедничкото позајмување гласови во хотел „Трансилванија 2“, „Бобс Бургерс“ и „Големиот север“ .

Оферман и Мулали направиле турнеја во живо со комедија во 2016 година, чија тема бил нивниот сексуален живот.[17]

За тоа дали е слободар како неговиот лик Рон Свансон, Оферман изјавил: „Иако се восхитувам на филозофијата на слободарскиот начин на размислување, мислам дека е докажано неефективно во реалното управување. Па не, не сум. Јас сум слободно-размислувачки Американец“.[18] По гласањето на прелиминарните избори за претседател на Демократската партија во 2020 година во неговата матична држава Калифорнија, Оферман објави твитер на фотографија со налепница „Гласав“, додавајќи го натписот „#ГласајЗаВорен“, повикувајќи се на демократскиот сенатор од Масачусетс и тогашниот претседателски кандидат, Елизабет Ворен.[19] Во јуни 2020 година, тој објави на Твитер поддршка за Чарлс Букер, прогресивен демократски кандидат на демократските прелиминарни избори во американскиот Сенат во Кентаки.[20]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филм[уреди | уреди извор]

Year Title Role Notes
1997 Одејќи до крај Вилкс
1998 Градот на ангелите градежен работник
1999 Островот на богатството Самуел
2000 Грув наредник Чанахон
2002 Убиство од броеви полицаец во куќата на Ричард
2004 Ноември полицаецот Робертс
2005 Проколнати полицаец
Мис конгенијалност 2: Вооружени и прекрасни Карл Стил
Градот грев Шлуб
2006 Сечачи на вени:Љубовна приказна Cop
3 кг д-р Кофи
2007 Писмото грнчарот Ник
2008 Хармонија и јас сообраќаец
2009 Мажите што зјапаат во кози Скоти Мерсер
Преземање ризици шерифот Хоук Холандер
2010 Катастрофата Одри Дејвид Џорџ
Сите добри работи Џим МекКарти
2012 Некој горе ме сака Сал исто така и продуцент
Разбиени Дејв Дејвис
21-вата улица Џамп заменик шеф Харди
Каса де ми падре ДЕА агент Паркер
2013 Кралевите на летото Френк Тој
Во светот.. Хенерс
Ние сме Милерови Дон Фитцџералд
Рај г-дин Манерхелм
2014 Ник Оферман: Американска шунка Ник Оферман исто така и главен продуцент
Лего филм МеталБирд глас
Ернест и Селестин Џорџ глас
Рандеву и замена Тери
Пиштолџија раскажувач краток филм
22-рата улица Џамп заменик шеф Харди
Верувај ми Шон
2015 Прошетка во шумата РЕИ Дејв
Јас и Ерл и девојката што умира Виктор Гејнс
Витези на шолјите Скот
Дени Колинс Гај ДеЛоч
Добредојдовте во среќата Мојсеј
Хостел Трансилванија 2 Мајк Лоран глас
2016 Ледено доба: Патеката на сударот Гевин
Пејте со нас Норман
Основачот Ричард МекДоналд
2017 Гантер чува деца Норман глас, краток филм
Куќа на иднината Алан Виткомб исто така и главен продуцент
Ситни саати Лорд Бруно
Херој Џереми
Мојот живот како тиквичка Рејмонд глас
Бебиња на вечноста Нео
2018 Носталгија Хенри Грир
Срцата бијат силно Франсис Џејмс ,,Франк" Фишер
Лоши времиња во Ел Ројал Феликс О'Кели
Бел Заб маршал Виден Скот глас
2019 Лего филм 2: Вториот дел МеталБирд
Франсес Фергусон раскажувач
Луси на небото Вил Пимптон
2020 <i id="mwAnw"></i>Имајте убаво патување: Авантури во психоделиите Ник Оферман

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 Ryan, Maureen (September 23, 2009). „Nick Offerman serves up solid comedy on "Parks and Recreation". Chicago Tribune. Архивирано од изворникот на 2012-03-20. Посетено на October 17, 2016.
 2. "Local News", The Herald-News (Joliet), November 30, 2003
 3. Ken O'Brien (October 19, 1997). „Cast party: When NBC's "ER" drew a large national audience... – Chicago Tribune“. Articles.chicagotribune.com. Посетено на 2014-01-02.
 4. Rock 'n Roll Ghost. „TV Interview: Nick Offerman – Parks and Recreation (NBC)“. Rocknrollghost.com. Архивирано од изворникот на 2017-08-17. Посетено на 2014-01-02.
 5. „Nick Offerman, deadpan man – Viewer Discretion“. Boston.com. February 24, 2010. Посетено на 2014-02-06.
 6. „Actor Nick Offerman calls for change to "Minooka Indians" Minooka High School mascot“. Country Herald (англиски). 2020-06-16. Посетено на 24 јануари 2021.
 7. Adams, Erik (June 21, 2012). „Showrunner Michael Schur on building Parks And Recreation's fourth season (Part 4 of 5) | TV | The Walkthrough“. The A.V. Club. Архивирано од изворникот на 2012-08-15. Посетено на September 6, 2012.
 8. Weiner, Jonah (December 2, 2009). „You Really Should Be Watching Parks and Recreation. Slate. Архивирано од изворникот на February 2, 2011. Посетено на 2009-12-06.
 9. Fitzpatrick, Kevin (January 8, 2013). „FOX RELEASES 'AXE COP' VOICE CAST, SETS SATURDAY ANIMATION DOMINATION HD PREMIERE“. ScreenCrush. Посетено на May 11, 2013.
 10. „Winners Announced For 2014 Los Angeles Film Festival“. Film Independent. 2014. Архивирано од изворникот на 2016-11-12. Посетено на 26 April 2016.
 11. „How Punk Band FIDLAR Recruited 'Parks and Rec' Star Nick Offerman for NSFW Video (Q&A)“. hollywoodreporter.com. Посетено на November 6, 2013.
 12. „The Greatest“. tmbw.net. Посетено на November 21, 2018.
 13. „Offerman Woodshop“. offermanwoodshop.com. Посетено на September 6, 2012.
 14. „Ace on the House Premier“. adamcarolla.com. January 14, 2011. Архивирано од изворникот на July 1, 2012. Посетено на September 6, 2012.
 15. Fox, Jesse David. „The History of Nick Offerman and Megan Mullally's Awesome Marriage“. Vulture. Посетено на March 31, 2014.
 16. „Nick Offerman Talks Costarring With Wife Megan Mullally“. Huffington Post. May 29, 2013. Посетено на March 31, 2014.
 17. Eakin, Marah (August 22, 2016). „Nick Offerman on middle-aged sex and what people get wrong about Ron Swanson“. The A.V. Club. Посетено на January 24, 2018.
 18. GQ (2017-06-28), Nick Offerman Goes Undercover on Twitter, YouTube, and Reddit | Actually Me | GQ, Посетено на 2017-09-23
 19. Seipel, Brooke (March 3, 2020). „Nick Offerman says he voted for Warren, posts photo outside 'Pawnee' city hall“. The Hill (англиски). Посетено на June 20, 2020.
 20. https://twitter.com/Nick_Offerman/status/1271522170380750848