Прејди на содржината

Никша Братош

Од Википедија — слободната енциклопедија

Никша Братош (17 август 1959, Травник, НР Босна и Херцеговина, ФНР Југославија) — босански музичар. Тој е познат по тоа што свирел во бендовите Валентино и Црвена јабука. Работел на песни за различни хрватски естрадни уметници. [1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Братош е роден во 1959 година, а дипломирал на Универзитетот за електроника во Сараево во 1985 година. Свирел гитара и пеел резервни вокали во Валентино пред да премине во Црвена јабука.

Братош најпрвин соработувал со Црвена јабука како продуцент. Тој бил ангажиран да го продуцира „Сањати“ од 1988 година, а потоа и секој следен албум. Братош подоцна бил ангажиран како член на бендот. Тој е познат по тоа што свирел многу различни инструменти. Генерално свирел ритам-гитара, но периодично хармоника, саксофон, мандолина, мелодика, кларинет и дувачки ветер, а понекогаш и клавијатури, синтисајзери и пеел резервен вокал. Братош можел да додаде аранжмани на хорна, како и други гудачки инструменти по кои бендот станал познат во 1990-тите.

Во 1990 година Братош се преселил во Загреб каде продолжил да се занимава со музика како гитарист, продуцент и клавијатурист. Во 1994 година станал официјален член на Црвена јабука и оттогаш настапува на сите нивни концерти и албуми. Тој беше одговорен и за продукцијата и програмирањето на секој албум.

Тој ја аранжирал песната „Метак са посветом“ за албумот на Лепа Брена од 2011 година „Зачарани круг“.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Братош има два сина Горан и Марко. Синот Марко работи како водител во радиостаницата Народни радио во Загреб.[2] Кон крајот на 2017 година, Братош поднесе тужба против Желимир Бабогредац. [3] На едно од судењата присуствуваше и фронтменот на Црвена јабука, Дражен Жериќ. [4] Епилогот се случил во 2018 година. [5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Nikša Bratoš“ (Croatian). diskografija.com. Посетено на 30 May 2010.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „Najveći ponos: Zgodni sinovi naših poznatih očeva koji sve više privlače pažnju svojim talentom“. tportal.hr (хрватски). 2019-11-23. Посетено на 2022-07-10.
  3. „Jutarnji list - ODGOĐENA PRESUDA ŠEFU CROATIA RECORDSA KOJEG JE ZA KLEVETU TUŽIO NIKŠA BRATOŠ Sud naišao na podatke da tuženi direktor ima veću imovinu nego je naveo“. www.jutarnji.hr (хрватски). 2017-11-22. Посетено на 2023-01-04.
  4. 'Ponizili su me kad su mi odbili status samostalnog umjetnika u Hrvatskoj'. www.vecernji.hr (хрватски). Посетено на 2023-01-04.
  5. „Jutarnji list - SUDSKI EPILOG ŽESTOKOG ESTRADNOG SUKOBA NEKADAŠNJIH DOBRIH PRIJATELJA Nikša Bratoš dobio tužbu za klevetu protiv šefa Croatia Recordsa“. www.jutarnji.hr (хрватски). 2018-01-25. Посетено на 2023-01-04.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Никша Братош на Discogs (англиски)