Никол (германска пејачка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Никол во 2019

Никол, родно име Никол Хохлох Зајберт (германски: Nicole Hohloch Seibert; 25 октомври 1964 година, Сарбрикен, Германија), е германска пејака. Таа победила на натпреварот за песна на Евровизија 1982 со песната „Ein bißchen Frieden“ („Мал мир“), кој стигнал до врвот на британската табела за синглови .

Животот и работата[уреди | уреди извор]

Никол ја претставувала Западна Германија на Евровизискиот натпревар во 1982 година, каде што ја изведувала песната „Мал Мир“, со музика на Ралф Сигел и стиховите на Бернд Мајнгунер и Пол Грејдес (верзија на англиски јазик). Песната победила на натпреварот. Во 1983 година, таа го освоила второто место (зад унгарскиот бенд Неотон Фамилија ) на фестивалот Светска народна песна во Токио.

Никол, исто така, била победник на германската парада во 1991 година со песната „Ein leises Lied“.   [ бара извор ] Англиската верзија на песната „Малку мир“ била меѓу првите 500 сингла на синглови во Велика Британија.[1]

Во октомври 2010 година, таа го издала нејзиниот албум, „30 Jahre mit Leib und Seele“, најдобар албум за компилација на нејзината 30-годишнина.

Никол се омажила со Винфрид Селберт во 1984 година и имаат две ќерки Мари-Клер (1984), логопед, и Жоел и една внука (2011 година).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Rice, Jo (1982). The Guinness Book of 500 Number One Hits (1. изд.). Enfield, Middlesex: Guinness Superlatives Ltd. стр. 224. ISBN 0-85112-250-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]