Николина Николески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Николина Николески
Nikolina Nikoleski.jpg
Роден 1976
Загреб,  Хрватска
Занимање танчерка

Николина Николески ( 1976, Загреб, Хрватска) — хрватска гимнастичарка и танчерка со македонско потекло. Моментално живее во Индија и е нарекувана кралицата на баратанатјам, класичниот индиски танц.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Николески е родена во 1976 година во Загреб, Хрватска во семејство на Благоја од прилепското село Вранче, кој како офицер, заминал во Загреб и Ѓурѓа, хрватка од Загреб. Почнала со гимнастика, јога, завршила средно училиште за танц и ритми во Загреб. Отишла на танчарската академијата во Германија, добила стипендија во Индија, преку индиската влада. Првите студии по баратанатјам, класичниот јужно индиски танц, ги започнала во јужна Индија. Потоа се префрлила на институтот во Њу Делхи. По дипломирањето професионално се занимава со танцот, а подучува деца и во училишта.[2] Многу е популарна во Индија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Interview with dancer Nikolina Nikoleski on CNN-IBN
  2. "Nikolina Nikoleski Dance Academy" Nikolina Nikoleski Father Agnel School, Gautam Nagar (next to Gulmohar Park) New Delhi Mobile: 9871842488 e-mail: nikolinanikoleski@gmail.com Web : http://nikolinanikoleski.in/

Надворешни врски[уреди | уреди извор]