Прејди на содржината

Никола Шубиќ Зрински (Опера)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Никола Шубиќ Зрински
Nikola Šubić Zrinjski
Опера од Иван Зајц
Изведба на Никола Шубиќ Зрински во Хрватскиот народен театар во Риека
Јазикхрватски
Засновано наБитка кај Сигетвар
Премиера
4 ноември 1876 (1876-11-04)
Народен театар, Загреб

Никола Шубиќ Зринскиопера напишана и компонирана од Иван Зајц во 1876 година. Тоа е прераскажување на битката кај Сигетвар од 1566 година, во која Никола IV Зрински, бан на Хрватска и капетан на здружените хрватски и унгарски сили, зазела херојски последен став против големите османлиски сили, предводени лично од Сулејман Величествениот. Иако тврдината паднала, бранителите им нанеле тешки загуби на напаѓачките сили, осакатување на способноста на победниците да напредуваат покрај хрватско-унгарската граница и предизвикувајќи смрт на самиот султан.

Операта била премиерно изведена во Загреб на 4 ноември 1876 година во тогашниот Народен театар сместен во денешната зграда на Старото градско собрание. Била добро прифатена и од публиката и од критичарите. Нејзината трајна слава во голема мера се должела на нејзиниот врвен хор, „У бој, у бој!“ (Во борба, во борба!), напишана од композиторот десет години пред остатокот од операта.

Никола Шубиќ Зрински останала главен дел од оперскиот репертоар, со вкупно 682 изведби до 2010 година. Постигнала трајна популарност како хрватска патриотска песна, извадена од контекстот на операта. Јапонски машки хорови ја изведуваат оваа песна.[1]

Нејзините снимки вклучуваат и една диригирана од Милан Сакс.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  • Битка кај Сигетвар - битка од 1566 година на која се заснова операта
  • Опсада на Сигет – унгарска епска песна од 17 век за битката
  1. Shiba, Nobuhiro (December 2008). „Jedan odlomak iz povijesti suradnje Japana i Hrvatske: Hrvatska pjesma "U boj" i japanski muški zbor“ [An episode from the history of cooperation between Japan and Croatia: Croatian song "U boj" and Japanese male choirs] (PDF). Povijest U Nastavi (хрватски). VI (12). Посетено на 17 октомври 2015.