Никола Тодоровски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Никола Славев Тодоровски (Скопје, 192512 април 1945 во Винковци, Хрватска) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Потекнувал од градско сиромашно семејство. Изучил занает и се вработил во градот како столар. Во составот на Петнаесеттиот македонски корпус учествувал во борбите против окупаторот и домашните предавници (четници, балисти, контрачетници, усташи). Бил учесник во пробивот на Сремскиот фронт на 12 април 1945 година. Загинал во битката за ослободување на Винковци, пред влезот на самиот град.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив - Скопје. 1969. стр. 145. На |first= му недостасува |last= (help)