Никола Секулов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Никола Секулов
Лични податоци
Роден на 18 февруари 2002(2002-02-18)(22 г.)
Роден во Пјаченца, Италија
Држава Македонија Македонија
Италија Италија
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Јувентус Јувентус
Младинска кариера
Years Team
2007-2012 Пјаченца Пјаченца
2012–2015 Парма Парма
2015–2016 Про Пјаченца Про Пјаченца
2016–денес Јувентус Јувентус
Репрезентација
Години Екипа Натп. (Гол.)
2016 Македонија Македонија 15 2 (-)
2017 Македонија Македонија 16 3 (-)
2018 Македонија Македонија 17 2 (-)
2018 Италија Италија 17 8 (-)
2019 Италија Италија 18 4 (-)

Никола Секулов (роден во Пјаченца, на 18 февруари 2002) – македонски и италијански фудбалер кој моментално игра за ФК Јувентус. Полукрилен играч (италијански: mezzala), Секулов е споредуван со поранешниот играч од средниот ред на Јувентус, Клаудио Маркизио, поради неговите технички квалитети, движења и висина.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Струмичанецот Секулов потпиша за Јувентус“. 23 август 2019. Архивирано од изворникот на 2019-12-13. Посетено на 2019-12-13.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]