Никола Петриќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Никола Петриќ
Лични податоци
Полно име Никола Петриќ
Висина 1.93 м
Положба Голман
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Пролетер Нови Сад
Број 91


* Настапи (Голови)

Никола Петриќ (српски: Никола Петрић; роден на 11 мај 1991 година) е српски фудбалски голман, кој во моментов игра за ФК Пролетер Нови Сад .

Кариера[уреди | уреди извор]

Борац Чачак[уреди | уреди извор]

Роден во Чачак, каде ги мина младинските категории со локалниот клуб Борац Чачак, Никола ги оствари своите први сениорски настапи со Младост Лужани во Српската прва лига како позајмен играч, во текот на првата половина на сезоната 2010-11 .[1] По враќањето во Борац, Петриќ обично се користеше како резервна опција, без настапи до последните два меча од сезоната 2011–12 на српската Суперлига . Подоцна, откако клубот испадна во Српската прва лига, Петриќ стана првиот избор. Петриќ стана капитен и продолжи да го одржува до крајот на 2014 година,[2] кога ја одби понудата да потпише нов договор со клубот.[3] Тој ја помина пролетната половина на сезоната 2014–15 на српската Суперлига без тим, а по завршувањето на договорот го напушти клубот во летото 2015 година.[4]

Чукарички[уреди | уреди извор]

Во летото 2015 година, Петриќ се приклучи на Чукаришки [5] како слободен агент и го зеде дресот со број 1, откако Боривоје Ристиќ го напушти клубот.[6] Тој ја помина целата сезона 2015–16 како резерва за Немања Стевановиќ, а подоцна ја започна следната сезона на истата позиција [7] но откако Стевановиќ замина во Партизан, Петриќ го имаше своето деби за клубот во второто коло на српската 2016-17 СуперЛига сезона. Тој собра 34 настапи во двете домашни натпреварувања до крајот на истата сезона.

ИФ Бромапојкарна[уреди | уреди извор]

Петриќ потпиша со ИФ Бромапојкарна во јануари 2018 година. Тој го напушти клубот повторно на крајот на годината.[8]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Обновено на 21 July 2017[9]
Клуб Сезона Лига Куп Интернационално Друго Вкупно
Дивизија Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Борац

Чачак

2009–10[1] Српска СуперЛига 0 0 0 0 0 0
2010–11[10] 0 0 0 0 0 0
2011–12[11] 2 0 0 0 2 0
2012–13 Српска Прва Лига 22 0 3 0 25 0
2013–14 28 0 1 0 29 0
2014–15 Српска СуперЛига 15 0 0 0 15 0
Вкупно 67 0 4 0 71 0
Младост Луќани (позајмица) 2010–11 Српска Прва Лига 4 0 0 0 4 0
Чукарички 2015–16 Српска СуперЛига 0 0 0 0 0 0 0 0
2016–17 30 0 4 0 0 0 34 0
2017–18 0 0 0 0 0 0
Вкупно 30 0 4 0 0 0 34 0
Вкупно во кариера 101 0 8 0 0 0 109 0

Личен живот[уреди | уреди извор]

Петриќ се ожени со Тамара Павловиќ, фудбалски судија во српската Супер лига .[12]

Користена литература[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Nikola Petric“. srbijafudbal.net. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 22 February 2013.
 2. „Petrić zadovoljan učinkom u jesenjem delu“. mediaportal.rs. 24 December 2014. Архивирано од изворникот на 28 December 2014. Посетено на 29 July 2016.
 3. „PRAKSA I BAHATOST: Potpiši ili ne braniš više!“. supersport.rs. 13 February 2015. Посетено на 29 July 2016.
 4. „Bežanija iz Borca, otišao i Petrić“. ozonpress.net. 11 June 2015. Посетено на 29 July 2016.
 5. „POJAČANJA: Čuka jača pred Evropu“. srbijadanas.com. 13 June 2015. Посетено на 29 July 2016.
 6. Чукарички почео припреме, Милојевић не обећава титулу. Radio Television of Serbia. 10 June 2015. Посетено на 29 July 2016.
 7. „Nikola Petrić za BUTASPORT.RS: Neću debitovati u četvrtak, ali hoću od narednog kola“. butasport.rs. 27 June 2015. Архивирано од изворникот на 2016-09-16. Посетено на 29 July 2016.
 8. Nikola Petric lämnar BP, ifbp.se, 12 December 2018
 9. Никола Петриќ на soccerway
 10. „Squad 2010-11“. eufo.de. Посетено на 29 July 2016.
 11. „Squad 2011-12“. eufo.de. Посетено на 29 July 2016.
 12. „Golman Čukaričkog oženio fudbalskog sudiju (FOTO)“. telegraf.rs. 5 September 2016. Посетено на 5 September 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]