Никола Митровиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Никола Митровиќ ( Serbian Cyrillic ; роден на 2 јануари 1987 година) е српски професионален фудбалер кој игра како дефанзивен играч за унгарскиот клуб Ујпешт . [1]

Клубска кариера[уреди | уреди извор]

Раните години[уреди | уреди извор]

Во 1997 година, на 10-годишна возраст, Митровиќ се приклучи на младинскиот систем на неговиот роден клуб Напредак Крушевац . Тој беше унапреден во сениорскиот состав во 2004 година. Во текот на следните три сезони, Митровиќ собра над 100 натпреварувачки настапи за тимот, бидејќи тие беа промовирани во највисокото ниво во 2007 година.

Партизан[уреди | уреди извор]

На 23 јули 2007 година, Митровиќ се согласи на тригодишен договор со Партизан . [2] Тој служеше главно како резерва за бразилскиот дефанзивен играч Јука во текот на целата сезона, остварувајќи 18 настапи ( лига и куп ), бидејќи клубот го освои двојникот . Поради силната конкуренција на неговата позиција, Митровиќ беше позајмен во неговиот матичен клуб Напредак Крушевац во летниот преоден рок во 2008 година. Тој беше префрлен во рускиот клуб Волга Нижни Новгород шест месеци подоцна, минувајќи ја целата година таму, за повторно да се врати во Напредак Крушевац на почетокот на 2010 година.

Ујпешт и Видеотон[уреди | уреди извор]

Во летото 2010 година, Митровиќ по втор пат се пресели во странство и се приклучи на унгарскиот клуб Ујпешт . Тој пропушти само еден од 30 натпревари во лигата, успевајќи да постигне погодок еднаш во победата од 6: 0 над жестокиот ривал на Ајпешт, Ференцварос . [3] На 28 јуни 2011 година, Митровиќ се приклучи на унгарскиот шампион Видеотон, потпишувајќи двегодишен договор. [4] Тој беше редовен во својата дебитантска сезона во клубот, помагајќи им да го освојат Лигашкиот куп . Во следната кампања за периодот 2012–13, Митровиќ собра 50 настапи и постигна девет гола во сите натпреварувања, и двата рекорди во кариерата.

Макаби Тел Авив[уреди | уреди извор]

Митровиќ во акција против играчот од средниот ред на Челзи, Цеск Фабрегас на своето деби во Лигата на шампионите на УЕФА во септември 2015 година

На 4 август 2013 година, Митровиќ се пресели во израелскиот шампион Макаби Тел Авив со едногодишен договор со опција за продолжување. [5] Тој беше потпишан од неговиот поранешен менаџер на Видеотон, Пауло Соуса, кој се приклучи на клубот претходно лето. Потоа, тој го имаше своето деби во Лигата на шампионите на УЕФА во периодот 2015–16, собирајќи четири настапи во групната фаза под водство на неговиот сограѓанинСлавиша Јокановиќ . На 10 јануари 2016 година беше објавено дека Митровиќ ќе го напушти клубот по негово барање. [6]

Подоцнежните години[уреди | уреди извор]

Само неколку дена по неговото заминување од Макаби, Митровиќ се приклучи на клубот Шангај Шенксин од Кинеската Лига еден . Тој остана во Азија само шест месеци, пред да се врати во Израел и да потпише за Бнеи Јехуда кон крајот на август 2016 година. [7] Во јануари следната година, Митровиќ се пресели во кипарскиот клуб Анортозис . [8]

Во септември 2017 година, Митровиќ се врати во својата татковина и се приклучи на неговиот матичен клуб Напредак Крушевац на слободен трансфер. Тој го постигна победничкиот гол во победата од 1: 0 во рамките на домашната лига над Црвена звезда во Белград на 1 октомври 2017 година, издвојувајќи ја топката надвор од шеснаесетникот над Милан Борјан во шестата минута од времето на повредата. [9] [10]

Во јануари 2018 година, Митровиќ се пресели во Полска и се приклучи на клубот Висла Краков за шест месеци. [11]

Во август 2018 година, Митровиќ потпиша едногодишен договор со азербејџанскиот клуб Кешли . [12]

Во јули 2019 година, Митровиќ се врати во Унгарија по шест години и потпиша со Залаегерзег .

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Во април 2010 година, Митровиќ го направи своето целосно меѓународно деби за Србија, влегувајќи како замена за Јубомир Фејса на пријателскиот натпревар против Јапонија, за на крајен резултат од 3: 0.

Статистика[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Обновено на 27 June 2020[13][14][15]
Клуб Сезона Лига Национален куп Лигашки куп Интернационално Друго Вкупно
Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Напредак Крушевац 2004–05 31 1 31 1
2005–06 37 3 37 3
2006–07 35 1 35 1
Вкупно 103 5 103 5
Partizan 2007–08 15 0 3 0 0 0 18 0
Напредак Крушевац (позајмица) 2008–09 16 2 2 0 18 2
Волга Нижну Новгород 2009 20 2 1 0 21 2
Ујпешт 2009–10 14 2 0 0 14 2
Ујпест 2010–11 29 1 5 2 0 0 34 3
Видеотон 2011–12 28 1 6 0 9 1 2 0 1[б 1] 0 46 2
2012–13 27 6 5 0 6 3 11 0 1Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; наводите без име мораат да имаат содржина. 0 50 9
Вкупно 55 7 11 0 15 4 13 0 2 0 96 11
Макаби Тел Авив 2013–14 33 2 0 0 0 0 8 0 41 2
2014–15 34 2 2 1 5 1 0 0 41 4
2015–16 14 0 0 0 2 0 9 0 1[б 2] 0 26 0
Вкупно 81 4 2 1 7 1 17 0 1 0 108 6
Шангај Шенксин 2016 4 0 0 0 4 0
Бнеи ЈехудаБнеи Јехуда 2016–17 16 0 1 0 1 0 18 0
АнортозисАнортозис 2016–17 14 1 4 0 18 1
Напредак Крушевац 2017–18 12 2 1 0 13 2
Висла Краков 2017–18 15 0 0 0 15 0
КешлиКешли 2018–19 25 2 2 0 0 0 27 2
ЗалаегерзегЗалаегерзег 2019–20 31 3 1 0 32 3
Кариера вкупно 450 31 33 3 23 5 30 0 3 0 539 39

Меѓународен[уреди | уреди извор]

Национален тим Година Настапи Голови
Србија 2010 г. 1 0
Вкупно 1 0

Почести[уреди | уреди извор]

Партизан
Видеотон
 • Лигакупа : 2011–12
 • Спуперкупа : 2011, 2012 година
Макаби Тел Авив
 • Израелска Премиер лига : 2013–14, 2014–15
 • Државен куп во Израел : 2014–15
 • Тото куп : 2014–15

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. Appearance in Szuperkupa
 2. Appearance in Israel Super Cup

Користена литература[уреди | уреди извор]

 1. „NIKOLA MITROVIĆ ÚJRA A FEDÉLZETEN!“ (hungarian). ujpestfc.hu. 1 July 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 2. „Mitrović novo pojačanje Partizana!“ (Serbian). partizan.rs. 23 July 2007. Посетено на 31 March 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 3. „Megalázó verést kapott Újpesten a Fradi“ (Hungarian). origo.hu. 11 September 2010. Посетено на 5 October 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 4. „Nikola Mitrovics is nálunk folytatja“ (Hungarian). vidi.hu. 28 June 2011. Посетено на 5 October 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 5. „MTA SIGN SERBIAN MIDFIELDER NIKOLA MITROVIC“. maccabi-tlv.co.il. 4 August 2013. Посетено на 31 March 2017.
 6. „NIKOLA MITROVIC LEAVING“. maccabi-tlv.co.il. 10 January 2016. Посетено на 31 March 2017.
 7. „בני יהודה: ניקולה מיטרוביץ' חתם לעונה עם אופציה לעונה נוספת“ (Hebrew). walla.co.il. 31 August 2016. Посетено на 31 March 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 8. „Ανορθωσιάτης ο Νίκολα Μίτροβιτς (δηλώσεις)“ (Greek). anorthosisfc.com.cy. 23 January 2017. Посетено на 31 March 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 9. „Mitrović lobom u 96' kaznio Zvezdu!“ (Serbian). b92.net. 1 October 2017. Посетено на 21 September 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 10. „Zvezda na kolenima: Napredak do pobede u 96!“ (Serbian). mondo.rs. 1 October 2017. Посетено на 21 September 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 11. „Nikola Mitrović piłkarzem Wisły“ (Polish). wisla.krakow.pl. 8 January 2018. Посетено на 19 August 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 12. „Keşlə FK növbəti transfer reallaşdırdı“ (Azerbaijani). keshlafc.az. 9 August 2018. Посетено на 9 August 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 13. „Mitrovic, Nikola“ (Hungarian). nela.hu. Посетено на 31 March 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 14. „MITROVIC NIKOLA“ (Hungarian). mlsz.hu. Посетено на 31 March 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 15. „ניקולה מיטרוביץ' (Hebrew). football.org.il. Посетено на 31 March 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]