Никола Лазетиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Никола Лазетиќ (9 февруари 1978 година) е српски поранешен професионален фудбалер кој играл како крило, генерално на десното крило, но понекогаш и на лево.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Титова Митровица, Лазетиќ започнал во неговиот роден клуб Трепча . Подоцна го открил Томислав Милиќевиќ кој го донел во Црвена звезда Белград. Во декември 1995 година, Лазетиќ го направил своето првенствено деби за клубот во победата од 5–1 на домашен терен над Пролетер Зрењанин . Тој забележал уште три настапи во втората половина од сезоната 1995-1996. Во летото 1996 година, Лазетиќ бил позајмен во Будуќност Ваљево, пред да се врати во Црвена Звезда во вториот дел од сезоната 1996-97 . Тој исто така играл со двојна регистрација во Хајдук Белград во текот на пролетта.

Во летото 1998 година, Лазетиќ потпишал со Војводина, помагајќи им да стигнат до финалето на Купот на УЕФА Интертото во 1998 година. Тој потоа се преселил во Обилиќ во контроверзен трансфер во текот на зимата 1999 година, поминувајќи ја следната година и половина во клубот.

Во мај 2000 година, Лазетиќ бил продаден на турскиот клуб Фенербахче.[1] Тој им помогнал да ја освојат лигата во неговата дебитантска сезона, придонесувајќи со пет гола во 30 настапи. Во својата втора година, Лазетиќ настапи на 16 првенствени натпревари и постигна еден гол кога тимот завршил како второпласиран пред Галатасарај.

Во јуни 2002 година, Лазетиќ се преселил во Италија и се приклучи на новодојдените во Серија А, Комо.[2] Тој бил позајмен во Киево три месеци подоцна, без да дебитира за Комо.[3] Во јануари 2003 година, правата на Лазетиќ биле префрлени во Лацио до крајот на сезоната.[4]

Во јули 2003 година, Лазетиќ му се приклучил на колегата од Серија А, Сиена, на позајмица од Комо за една сезона.[5] Тој потоа бил продаден на Џенова од Серија Б,[6] но останал на позајмица во Сиена. Во август 2005 година, Лазетиќ потпишал двегодишен договор со клубот од Серија А, Ливорно.[7] Подоцна се преселил во тимот од Серија Б Торино во јануари 2006 година, помагајќи им да се промовираат во првата лига. Потоа Лазетиќ помина уште две сезони во клубот.

Во август 2008 година, Лазетиќ се вратил во Србија и му се приклучил на неговиот матичен клуб Црвена Звезда Белград, потпишувајќи двегодишен договор.[8] Тој бил капитен на тимот што го освои Купот на Србија 2009-10.[9] Во јуни 2010 година, Лазетиќ го напушти клубот откако не успеа да се согласи за продолжување на договорот.[10]

Во август 2010 година, Лазетиќ потпишал едногодишен договор со неговиот поранешен клуб Војводина.[11] Тој беше ослободен на крајот од договорот.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Лазетиќ одиграл 25 натпревари и еднаш постигна гол за Србија и Црна Гора во периодот од 1998 до 2003 година.

Кариера после играње[уреди | уреди извор]

Во јуни 2019 година, Лазетиќ бил назначен за спортски директор на Војводина .[12]

Трофеи[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Црвена звезда Белград
 • Куп на СР Југославија : 1996–97
 • Куп на Србија : 2009–10
Фенербахче

Индивидуално[уреди | уреди извор]

 • Тим на сезоната во српската Суперлига : 2009–10

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Лазетиќ е постар брат на колегата поранешен фудбалер Жарко Лазетиќ.[13]

Белешки[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Dočekan sam kraljevski!“ (Serbian). glas-javnosti.rs. 27 May 2000. Посетено на 3 March 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 2. „Lazetic signing for Como“. uefa.com. 10 June 2002. Посетено на 3 March 2019.
 3. „Lazetic checks in at Chievo“. uefa.com. 10 September 2002. Посетено на 3 March 2019.
 4. „Lazetic fills Lazio void“. uefa.com. 31 January 2003. Посетено на 3 March 2019.
 5. „Siena super arriva Lazetic“ (Italian). repubblica.it. 20 July 2003. Посетено на 3 March 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 6. „Mezzo Como targato Genoa“ (Italian). repubblica.it. 1 September 2003. Посетено на 3 March 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 7. „Il sindaco mobilita l' Anci 'Il governo ci scarica la grana stadi' (Italian). repubblica.it. 27 August 2005. Посетено на 3 March 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 8. „Još dva pojačanja na pragu "Marakane" (Serbian). sportskacentrala.com. 22 August 2008. Архивирано од изворникот на 2019-03-06. Посетено на 3 March 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 9. „LK: Crvena zvezda lako uzela Kup!“ (Serbian). b92.net. 5 May 2010. Посетено на 3 March 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 10. „Zvezda me nije htela“ (Serbian). novosti.rs. 16 June 2010. Посетено на 3 March 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 11. „Lazetić i Trajković u Vojvodini“ (Serbian). b92.net. 31 August 2010. Посетено на 3 March 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 12. „FK VOJVODINA: Gajić predsednik, Bajatović direktor, Lazetić sportski direktor“ (Serbian). mojnovisad.com. 22 June 2019. Посетено на 31 July 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 13. „Braća jure sve titule“ (Serbian). novosti.rs. 3 January 2010. Посетено на 3 March 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]