Никола Игњатијевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Никола Игњатијевиќ ( српски кирилица : Никола Игњатијевић; роден на 12 декември 1983 година) е српски фудбалер кој игра како лев бек, неодамна за клубот Рад .[1]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Црвена звезда Белград[уреди | уреди извор]

Никола потпиша со својот поранешен младински клуб во 2009 година. На 16 јули 2009 година тој го имаше своето европско деби против НК Рудар Велење . Црвена звезда победи со 1-0. На 15.08.2009 г. тој го имаше своето деби во Суперлигата за Црвена звезда против ФК Јагодина на Стадион ФК Јагодина со 3-0 победа. Тој му асистираше на Славко Перовиќ на 12 декември 2009 година, дури и на неговиот роденден, во победата од 5-2 против ФК Спартак Златибор . Тој го постигна својот прв гол за Црвена Звезда во победата од 1-0 против ФК Јагодина на 27 февруари 2010 година. Игнацијајевиќ погоди повторно за Црвена Звезда следната недела против ФК Рад со 2-1 на гостински терен. Тој го постигна победничкиот гол како минатата недела.

Заем на Политехника Тимишоара[уреди | уреди извор]

На 17 јануари 2011 година, Игњатијевиќ беше позајмен во романскиот гигант ФК Политехника Тимишоара .[2] Тој потпиша договор до летото со опција да го купи од Црвена Звезда на крајот од сезоната. Тој беше претставен на прес-конференција заедно со неговите нови соиграчи Сергеј Лепметс, Сорин Гионеа и Андреј Загреан и тој рече: „Дојдов во многу амбициозен клуб, многу добро организиран, желен за успех и во следните 6 месеци очекуваме да ја победиме Лига 1 “.[3] На 16 јуни 2011 година неговиот договор истече и тој се врати во Црвена звезда во Белград откако остави добар впечаток во Лига 1 .

Зорија[уреди | уреди извор]

Во 2012 година, Црвена звезда беше во процес на обновување на целиот тим и Игнацијајевиќ премина во Зорја Луганск. Тој веднаш имаше влијание во тимот, постојано имајќи место во почетниот XI на Зорја.

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. „Фудбалери Рада отпутовали у Анталију“. FK Rad official website. 28 January 2018. Архивирано од изворникот на 2018-11-01. Посетено на 28 January 2018.
  2. „Nikola Ignjatijević signed with Poli“. Politehnica Timişoara. Архивирано од изворникот на 2011-10-05. Посетено на 15 February 2011.
  3. „Nikola speaks about Poli“. ProSport. Посетено на 17 February 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]