Прејди на содржината

Никола Даниловски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Никола Даниловски
Лични податоци
Роден(а) 1 февруари 1997(1997-02-01)
Скопје, Македонија
Починал(а) 29 мај 2021(2021-05-29) (возр. 24)
Охрид, Македонија
Националност Македонец
Спорт Ракомет
Висина &100000000000000018400001,84 м
Тежина 90 кг
Позиција голман
Број 97
Младински клубови
РК Металург II

Никола Даниловски (македонски: Никола Даниловски) (1 февруари 1997, Скопје - 29 мај 2021, Охрид) — македонски ракометар. Се удавил во Охридското Езеро.[1]

Тој учествувал на Светското првенство во ракомет за младинци во машка 2017 година.[2]

  1. „ВО ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО СЕ УДАВИ РАКОМЕТНИОТ ГОЛМАН НИКОЛА ДАНИЛОВСКИ“. СДК. 29 мај 2021. Посетено на 31 мај 2021.
  2. International Handball Federation