Никола Габровски (офицер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Никола Габровски
Роден 1871
Крушево, Отоманско Царство
Починал 1962
Бугарија

Никола Габровски (бугарски: Никола Габровски) (роден во 1871 година во Крушево, Македонија) бил полковник во бугарската армија, учесник во Првата и Втората балканска војна и во Првата светска војна.