Никола Вучевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Nikola Vučević
Vučević with the Magic in December 2013
Vučević with the Magic in December 2013
ПозицијаCenter
Висинам
Тежинакг
ЛигаNBA
ЕкипаOrlando Magic
Број9
Роден24 октомври 1990 (1990-10-24) (31 г.)
Morges, Switzerland
НационалностMontenegrin
Средно училиштеStoneridge Preparatory
(Simi Valley, California)
ФакултетUSC (2008–2011)
Драфт2011 / Рунда: 1 / Пик: 16-ти overall
Избран од Philadelphia 76ers
Проф. кариера2011–
Клубови
2011Budućnost
2011Philadelphia 76ers
2012 –presentOrlando Magic
Репрезентација

Никола Вучевиќ (роден на 24 октомври 1990 година) — црногорски професионален кошаркар за Орландо Магијата на Националната кошаркарска асоцијација (НБА). Тој одигра колеџ кошарка за Универзитетот во Јужна Калифорнија, пред да биде составен на 16-тото место во нацрт-верзијата на НБА од 2011 година од Филаделфија 76ерс. Тој го доби својот прв All-Star селекција во 2019 година.

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Вучевиќ е роден во Моргес, Швајцарија, а потоа подигнал главно во Белгија, каде што неговиот татко Борислав играл професионална кошарка. Борислав играше професионално веќе 24 години и беше член на националната репрезентација на Југославија, како и тимот на КК Боса кој го освои Европското првенство во 1979 година. Мајката на Вучевиќ, Лилјана, беше предност од 6 метри за сараевскиот клуб Железничар, како и за Југословенскиот женски тим.[1] Неговото семејство се преселило во Црна Гора кога бил тинејџер.[2] Тој беше прогласен за најдобар млад играч во Црна Гора во 2007 година.[1] Тој зборува српски, англиски и француски јазик.[3]

Средно школо[уреди | уреди извор]

Вучевиќ се преселил во Сими долина, Калифорнија, во САД во октомври 2007 година, за да ја одигра својата висока година на средно училиште во првичното првенство во Stoneridge.[4] Тој знаеше малку англиски, но зборуваше француски, со кој многумина од неговите соиграчи зборуваа. Под тренерот Бабакар Си, пријател на неговиот татко, тој беше тимски капитен и го предводеше тимот во постигнувајќи и постигнувајќи 18 бода и 12 скокови.[3]

Колеџ кариера[уреди | уреди извор]

Вучевиќ играл три сезони со тројанци на Универзитетот во Јужна Калифорнија.

Новак[уреди | уреди извор]

Вучевиќ ги пропушти првите осум натпревари од сезоната додека чекаше да го добие својот аматерски статус потврден од страна на NCAA Clearinghouse. Тој имаше просек од 2,6 бода и 2,7 скока во 23 натпревари во три трки. Вучевиќ играше во својата прва игра со USC на 15 декември 2008 година, против Pepperdine, и имаше два бода, два блока и два скока за шест минути. Тој го направи својот прв почеток на сезоната на 24 јануари 2009 година, во државата Вашингтон во победата од тројки од 46-44 со освоени осум бода и пет скокови. Тој, исто така, освои осум бода на 9 февруари 2009 година во Лос Анџелес, а во својот втор почеток на сезоната на 19 февруари против Вашингтон. Вучевиќ имаше сезонски најдобри седум скокови во таа игра и го совлада тоа вкупно на 5 март 2009 година, наспроти. Орегон. Вучевиќ постигна шест бода и имаше четири скока во загубата на вториот круг од NCAA во државата Мичиген на 22 март. Во сите, тој направи 57,8 отсто од неговите удари од теренот (26-за-45).

Софомор[уреди | уреди извор]

Вучевиќ со Тројантите на САД во февруари 2011 година

Вушевиќ започна да се истакнува во својата софори сезона. Тој постигна 18 бода и имаше осум скокови во првиот натпревар од сезоната против УЦ Риверсајд на 17 ноември 2009 година, и двата вкупно се подобри од кој било од неговите натпревари за бруцоши. Вучевиќ имаше 18 бода и 14 скокови во Тексас на 3 декември 2009 година. Тој постигна високи 19 бода во кариерата и имаше 11 скокови наспроти. Лојола Меримонт на 21 ноември 2009 година, за неговиот прв двомеч во кариерата. Тој ја забележа својата кариера високо со 19 бода на шут од 9 од 12 на УЦЛА на 16 јануари 2010 година, постигнувајќи 17 бода во второто полувреме. До крајот на годината, тој го водеше УСЦ во постигнување на пет пати и во скока од 20 пати, вклучувајќи ги и последните девет натпревари.

Севкупно, тој беше втор најдобар стрелец и водечки скок на Тројанците, со 10,7 бода и 9,4 скока по натпревар. Вушевиќ го предводеше Пац-10 со 283 скока и навредливи скокови по натпревар (6,3) и неговите 39 блока беа четврти најмногу на конференцијата. Процентот на пукање на Вушевиќ.504 (126-за-250) го предводеше УСЦ и беше седми најдобар во Пац-10. Вушевиќ беше прогласен за најнапреден играч во 2009 година на Pac-10, и заработи втор тим на Pac-10 и почесен тим на Pac-10.[5] Тој го имаше второто блокирање досега во една сезона од страна на тројански софомор и третиот најмногу скока. Вушевиќ ги започна сите 30 натпревари за УСЦ и објави 10 двомеч.

Помлад[уреди | уреди извор]

Како помлад, Вучевиќ беше избран во Четвртиот тим Ол-Америка од Фокс Спортс [6] и беше именуван во првиот тим Ол-Пак-10. Во март 2011 година, Вушевиќ објави дека ќе се откаже од својата сениорска година за да влезе во драфтот за НБА. Мрежната страница NBAdraft.net го проектираше како 23-ти избор на нацрт.[7]

За време на неговиот натпревар со Тројанците, Вушевиќ во просек 11,1 бода и 8,0 скока по натпревар.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Holmes, Baxter (7 March 2011). „USC's Nikola Vucevic is following in his father's footsteps“. LATimes.com. Посетено на 7 February 2016.
  2. „Nikola Vucevic Stats, Video, Bio, Profile“. NBA.com. Посетено на 7 February 2016.
  3. 3,0 3,1 Moura, Pedro (9 February 2011). „USC's Nikola Vucevic matures“. ESPN.com. Посетено на 3 June 2014.
  4. „USC basketball: Nikola Vucevic apologizes for his 'we played like women' comment after Arizona game“. Latimesblogs.latimes.com. 30 January 2011. Посетено на 2014-01-07.
  5. „Player Profile: Nikola Vucevic“. USC Trojans. University of Southern California. Архивирано од изворникот на 10 December 2012. Посетено на 23 June 2010.
  6. Goodman, Jeff (7 March 2011). „Goodman's 2010–11 All-America teams“. Fox Sports. Fox Sports Interactive Media. Архивирано од изворникот на 1 February 2014. Посетено на 21 June 2011.
  7. 2011 Mock Draft Архивирано на 16 јуни 2011 г. Retrieved 5 April 2015.