Прејди на содржината

Никола Божиноски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Никола Паунов Божиноски (1918 во Ново Село, Охридско — 31 јули 1943 во Карбуница, Кичевско) македонски партизан, учесник во НОБ.

Животопис[уреди | уреди извор]

Никола Паунов Божиноски е роден во селото Ново Село. Се занимавал со земјоделие. Активно работи за движењето од 1942 година. Доброволно пристапува кон Кичевско-мавровскиот партизански одред на 1 мај 1943 година. Во борбата против италијанските окупаторски војски кај Карбуница, загинува јна 31 јули 1943 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. . Охрид и охридско во борбата против фашизмот. ЗБОРНИК на паднатите борци во народно-ослободителната борба и револуција и жртвите на фашистичкиот терор во Охрид и охридско 1941-1945. Охрид. 1976. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)