Никола Андреев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Никола Андреев

Никола Андреев — македонски револуционер, војвода и член на Македонската револуционерна организација.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Нема многу податоци од биографијата на Никола Андреев. Се знае дека бил роден во селото М`клен, Серско. Се вклучил о редовите на Организацијата и заминал како четник кај драмскиот војвода Михаил Даев. Учествувал во Балканските војни, 1912-1913 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Енциклопедија ВМРО, Скопје, 2015, стр. 11